Takhle to dopadá,když má správce stránek dovolenou…
S omluvou za zpoždění uveřejňujeme výsledky letošní ankety o Nejkrásnější nádraží ČR za rok 2018 a jak jste jistě v médiích viděli, jsou to Blíževedly! Posíláme velkou gratulaci od malých mašinek z KRÁLOVSTVÍ ŽELEZNIC

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o titul
Nejkrásnější nádraží ČR 2018

V pátek 9. 11. 2018 ve 13 hodin bylo zahájeno již po dvanácté slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o titul Nejkrásnější nádraží České republiky.
Setkání zástupců nádraží, která postoupila do finále, a všech pozvaných hostů se již tradičně odehrává v reprezentativních prostorách Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR. Soutěž probíhá pod záštitou předsedy Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Miroslava Nenutila a děkana ČVUT v Praze Fakulty dopravní Pavla Hrubeše.
Letos veřejnost navrhla na titul Nejkrásnější nádraží ČR celkem 48 stanic. Do finále postoupily Blíževedly, Černý Kříž, Hrádek u Sušice, Litoměřice horní nádraží, Lomnice nad Popelkou, Meziměstí, Nové Hrady, Štěpánov, Turnov a Veřovice. Vítěze z nich opět volila veřejnost. Celkem bylo přijato 17009 platných hlasů, 12019 na webu a 4990 z hlasovacích archů. Slosování hlasovacích archů přineslo jednomu vítězi kilometrickou banku Českých drah na 2000 km a deseti dalším rodinnou vstupenku do Království železnic.
Nejkrásnějším nádražím roku 2018 se stávají Blíževedly v Libereckém kraji s celkovým počtem 7356 platných hlasů. Převzaly štafetu od loňského vítěze, stanice Doksy. Stříbro získaly Litoměřice horní nádraží se 6392 hlasy a bronz Meziměstí s 862 hlasy. Cenu generálního ředitele SŽDC převzala stanice Litoměřice horní nádraží přímo z rukou generálního ředitele SŽDC Jiřího Svobody.
„Soutěž o titul nejkrásnější nádraží už více než deset let ukazuje podobu naší železnice, která potěší nejen drážní nadšence. Přináší příklady, které jsou hodny následování. V této souvislosti si troufám tvrdit, že nejde o žádné výjimky, protože hezky vypadajících nádraží stále přibývá. Za něco málo přes dva roky, kdy jsou v naší správě, jsme již dokázali řadu z nich opravit,“ říká generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.
Pořadatelé poprvé udělili Cenu souznění za spolupráci a výjimečné počiny při obnově nebo provozu objektů. Obdržely ji stanice Lčovice, Moravičany a Zubrnice. „Těší nás sledovat, jak soutěž motivuje ke kvalitní péči a vážíme si dobře provedených rekonstrukcí. Rádi je představujeme veřejnosti – znamenají další krásná nádraží pro nás, cestující“, říká Zdeněk Michl, předseda spolupořadatele, spolku ŽelPage.
Slavnostní udílení cen proběhlo opět v důstojném a přátelském duchu. Program prozářily svým vystoupením děti ze Základní umělecké školy v Doksech, jejichž nádraží bylo vítězem ročníku 2017, fanfárami studenti Konzervatoře Jana Deyla, občerstvením Střední odborné učiliště Domažlice a už svou pouhou přítomností osobnost velmi očekávaná a s nadšením přijatá – herec Tomáš Hanák. Je spjat se železnicí prostřednictvím oblíbené hospůdky v Nižboru. Nádraží a železnice tak hrají významnou roli v jeho osobním i profesním životě. A jejich osud mu rozhodně není lhostejný, což ostatně dokázal přemístěním celého velkého dřevěného nádražního skladu z r. 1899 z Vráže u Berouna o celých 12 km do Nižboru…
Soutěž pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s., ve spolupráci se Spolkem ŽelPage, spolupracují Plzeňská dráha, z.s., a Mikroregion Konstantinolázeňsko, Správa železniční dopravní cesty, s.o., České dráhy, a.s., Posázavský Pacifik, Království železnic, Jindřichohradecké místní dráky, Propamátky, časopis Naše rodina, KŽC doprava a další.
„Soutěž přináší viditelné výsledky, a to jí dává smysl. Velmi si vážíme práce lidí na železnici a touto soutěží jim za ni děkujeme. Těší nás zájem o zachování historických budov, pokud je to z bezpečnostního hlediska možné, a také dobrá vůle obcí a měst spolupracovat. Cenná je pro nás snaha SŽDC podle možností rekonstruovat i malá nádraží a hledat nevyužitým částem novou náplň. Velká i malá nádraží, majáky ve struktuře obcí a měst, by totiž měla zůstat živá,“ uvádí Drahomíra Kolmanová, iniciátorka projektu a ředitelka Asociace Entente Florale CZ – Souznění.

Informace o projektu na: www.nejnadrazi.cz
Pro více informací kontaktujte:
Ing. Drahomíra Kolmanová, kolmanova@aefcz.eu, mobil: 777 581 983
Ing. Zdeněk Michl, zdenek.michl@zelpage.cz, mobil 777 080 979

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *