MODELOVÁ KOLEJIŠTĚ

Modelová kolejiště Království železnic jsou (vzhledem ke své ploše), bezkonkurenčně největší atrakcí expozice. Malou ochutnávku uvidíte přímo z ulice, dříve než vstoupíte. Je v prodejně vstupenek a suvenýrů, v měřítku 1:120 (TT) a původně bylo stavěno na půdu jednoho autorů projektu. Ale děti rostou rychle, a tak během rekonstrukce v roce 2012 získalo současné místo. Mezi tzv. „malá kolejiště“ patří také modelové provedení testovacího centra VÚŽ u Cerhenic 1:160 (N) a dokonce i malé diorama okolí památné hory Říp, kde je trať v měřítku 1:220 (Z). Naše velká kolejiště však stavíme v měřítku 1:87, známém i jako H0.

 

TŘI KOLEJIŠTĚ V 1. PODLAŽÍ EXPOZICE

První tři modelová kolejiště s označením K1, K2 a K3 uvidíte v 1. podlaží expozice. Tato kolejiště představují první etapu celého projektu. Jejich souhrnná plocha je 115 m2 a byla uvedena do provozu při prvním otevření expozice pro veřejnost, 1. července 2009. Byla (svého druhu) „testovací laboratoří“, abychom si ověřili, že to zvládneme, a současně vybrali nejlepší modeláře pro práci na II. etapě – modelu ČR. 

K1 ani K2 nepředstavují konkrétní krajinu, jde o fantazii našich modelářů. U K3 je to jinak. Ani to sice nemá předlohu ve skutečné krajině – představuje však pohled do malého fiktivního městečka v Čechách zhruba v roce 1980, a tak tam najdete frontu u prodejny Tuzexu, kde „vekslák“ prodává Bony, na zdi statku nápis: Nechte zpívat Mišíka, zásah VB proti účastníkům nepovoleného koncertu, vojenské cvičení i jiné situace z dob reálného socialismu.

 

ZJEDNODUŠENÝ ŽELEZNIČNÍ MODEL ČR VE 2. PODLAŽÍ EXPOZICE

Jsme sice Království, ale uvnitř jsme republikou. Jak je to možné? Naše obří modelové kolejiště ve spodním patře expozice totiž zahrnuje dobře známé scenérie z  Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého, Libereckého, Středočeského kraje a hlavního města Prahy. Model se tak skládá zatím ze 6 krajů České republiky, které se chystáme do budoucna rozšiřovat o další. Již nyní se spodní kolejiště rozkládá na více než 460 m2, a je tak největším modelovým kolejištěm ve střední Evropě.

Zblízka a zcela bez front si prohlédnete dominanty krajů v dokonale provedených zmenšeninách, jako například hrady Křivoklát, Karlštejn, Kokořín. Porovnáte kvalitu modelu s realitou u Hlavního nádraží Plzeň nebo se pokochejte pohledem na malá zřídla u karlovarské kolonády. Dospělé návštěvníky potěší a pobaví detaily ze života 30 000 obyvatel modelu obřího kolejiště, prezentované ve stovkách situací a scének z běžného života, jak jej vídáme kolem nás, od každodenních činností, řemesel, situačních vtípků, přes populární české filmy a mnohé další, až ke scénkám o bezpečnosti v dopravě a dalším tématům do pracovních listů pro školy. U kolejišť jsou k dispozici interaktivní tlačítka pro spouštění akcí v modelu. Rozjeďte „pendl“, pokácejte strom, spusťte představení v cirkusu, poslechněte si zvuk parní lokomotivy, …

Ale co by to byl model v Království železnic bez mašinek? Celý je protkán hustou železniční sítí, po které jezdí v každý moment až 80 – 90 vlakových souprav a další dopravní prostředky: automobily, tramvaje, lanovka a dokonce i metro. Modelová kolejiště jsou doplněna zakázkovými modely dominant jednotlivých krajů, kopií skutečných technických celků či pamětihodností naší země, které jistě snadno poznáte.

 

Železnice pro rodiny s dětmi jezdí ve dne i v noci..Simulace dne a noci nad kolejišti se střídá ve dvacetiminutových intervalech, pozvolna se stmívá, rozsvěcují se pouliční lampy a světla v oknech a po pěti minutách se opět plynule rozednívá. Modeláři zašli do takových detailů, že některé pouliční lampy svítí studeným bílým světlem, jiné teplým žlutým a některé dokonce simulují poruchu.

Jakkoliv jsou modelová kolejiště Království rozlohou obrovská, „život“ v nich tvoří nejmenší detaily… Najdete psa, který se těší, že řezníkovi z přepravky snad spadne nějaký buřt, vítěze běžeckého závodu nebo sochu kamzíka na kopci?