previous arrow
next arrow
Slider
Velké modelové kolejiště ve 2. podlaží expozice

Jsme sice Království, ale uvnitř jsme republikou. Jak je to možné? Naše obří modelové kolejiště ve spodním patře expozice totiž zahrnuje dobře známé scenérie z krajů Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Středočeský a hlavního města Prahy, model se tak skládá zatím ze 6 krajů České republiky, které se chystáme do budoucna rozšiřovat o další území. Již nyní se zjednodušený železniční model České republiky rozprostírá na více než 459 m2, a je tak největším modelovým kolejištěm ve střední Evropě.

Zblízka a zcela bez front si můžete prohlédnout dominanty krajů v dokonale provedených zmenšeninách, jako například hrady Křivoklát a Karlštejn, prozkoumat můžete také Chrám sv. Víta, Vojtěcha a Václava nebo se vydat k pramenům po karlovarské kolonádě. Dospělé návštěvníky potěší a pobaví detaily ze života 30 000 obyvatel nacházející se v modelu obřího kolejiště, situované do stovek situací a scének prezentující různá témata, od běžných každodenních činností, řemesel, situační vtípky přes filmy, kinematografii a mnohé další. U modelových kolejišť jsou k dispozici také interaktivní tlačítka pro spouštění akcí v modelech. Rozjeďte "pendl", pokácejte strom, spusťte představení v cirkusu, poslechněte si zvuk parní lokomotivy, ...

A co by to byl model v Království železnic bez mašinek? Celý model je protkán hustou železniční sítí, po které jezdí v každý moment 
až 80 vlakových souprav a další dopravní prostředky: automobily, tramvaje, lanovka a dokonce i metro. Modelová kolejiště jsou doplněna zakázkovými modely dominant krajů, které jsou věrnou kopií skutečných technických celků či pamětihodností České republiky. 

Železnice pro rodiny s dětmi jezdí ve dne i v noci. Zažijte, jak vypadá Česká republika po západu slunce. Denní a noční atmosféra nad kolejišti se střídá dvacetiminutových intervalech, pozvolna se stmívá, rozsvěcují se pouliční lampy a světla v oknech a po cca pěti minutách se opět plynule rozednívá. Modeláři zašli do takových detailů, že některé pouliční lampy svítí studeným bílým světlem, jiné teplým žlutým a některé dokonce simulují poruchu. 

 

Tři modelová kolejiště v 1. podlaží expozice

První tři modelová kolejiště s označením K1, K2 a K3 můžete najít v 1. podlaží expozice. Tato kolejiště představují první verzi celého projektu. Zabírají celkem 115 m2 a byla uvedena do provozu při otevření expozice 1. července 2009. Nepředstavují konkrétní krajinu, jde o fantazii našich modelářů. Výjimkou je nejmenší z nich - K3. Ani to sice nemá předlohu ve skutečné krajině - představuje však pohled do malého fiktivního městečka v Čechách zhruba v roce 1980, a tak na něm najdete frontu u prodejny Tuzexu, kde "vekslák" prodává Bony, na zdi statku nápis: Nechte zpívat Mišíka, zásah VB proti účastníkům nepovoleného koncertu, vojenské cvičení a jiné situace z dob reálného socialismu. 

KŽ_infografika_opraveno

Orientační plán

navigační-brožura-1