VOZY PRAŽSKÉHO METRA V KRÁLOVSTVÍ

Představujeme poslední chybějící simulátor prostředků pražské integrované dopravy.

K oblíbené tramvaji T3, autobusu Karosa a motorovému vozu ř. 810, přibyl i řídící vůz soupravy pražského metra typu 81-71. Ve spolupráci s IDNES.TV byly natočeny průjezdy všech tří linek a díky projekci obrazu na přední sklo vozu je „jízda“ metrem v pozici strojvedoucího pro děti skutečným zážitkem!

DSC05404

ŘÍDÍCÍ VŮZ

Vozy metra typu 81-71 jsou původem sovětské, vyrobeny byly v Mytiščinském strojírenském závodě, nedaleko Moskvy. V Praze byly uvedeny do provozu v roce 1978 a vyřazeny po 31 letech, v červenci 2009. Shodou okolností ve stejnou dobu (1. 7. 2009) bylo poprvé otevřeno pro veřejnost samo Království železnic. Část vyřazených vozů prošla modernizací a s označením 81-71M je stále v provozu na linkách A a B. Vozy, které uvidíte v Království, byly zakoupeny od společnosti Vítkovice Doprava, ta je provozovala v letech 2011-2021. Řídící vůz je určen pro zábavu a možná inspiraci pro budoucí povolání, vložený byl upraven na praktickou šatnu pro školní exkurze. Ta je v provozu již od října a dětí i učitelský doprovod si ji ihned oblíbili.

Přesun z Vítkovic do mělnického přístavu, kde byla provedena první část úprav, proběhl na jaře, nočním přesunem po železnici. Po demontáži podvozků a hnacích zařízení, byly skříně obou vozů rozřezány, přepraveny do Království a na místě znovu složeny. Tak jsme postupovali i u všech předešlých simulátorů. Jinak to ani nejde provést, naše Království sídlí ve dvou podzemních podlažích a neexistuje jiný způsob, jak rozměrné vozy do expozice dopravit a instalovat.

VLOŽENÝ VŮZ JE ŠATNOU PRO ŠKOLY