Historie a současnost autodráhy

22.5.2017 | Nová atraktivní doplňková výstava v Království budí nostalgii u mladších dědečků či starších tatínků a zájem dětí o vše, co se hýbe a co mohou v expozici ovládat... V následujícím textu Vám stručně popíšeme obě polohy výstavy, věnované nestárnoucímu fenoménu autodráhy.

Iniciátorem výstavy a koordinátorem spolupráce mezi Královstvím a výrobcem autodráh FAROfactory s.r.o. je publicista, sběratel a modelář, pan Robert Pavelka. Robert je současně letitým spolupracovníkem redakce čtrnáctideníku "abc". Děkujeme!

Český výrobce jedním z pouhých šesti na světě!

 

FAROfactory s.r.o. (výrobce české autodráhy FARO) na výstavě představuje vznik značky, období zkoušek a prototypů, nelehkou a nákladnou cestu k vlastním prototypům, technologiím a know-how. A v tomto kontextu zní téměř neuvěřitelně, že mimo motorů, jsou všechny součásti autodráhy a autíček vyráběny v ČR!

Současnost značky FARO, které je věnováno několik vitrín, je spojena s rozsáhlou digitalizací vývojových, konstrukčních i výrobních procesů, neboť jen díky nim je možné udržet vysokou kvalitu finálního výrobku - modelového auta konkurenceschopnou v 21. století. Výstava bude průběžně doplňována novinkami v sortimentu FARO pro sezóny 2017 a 2018.

FAROfactory je jedním ze šesti světových výrobců (1/32) autodrah. Pozn.:  Hlavním mezinárodním měřítkem zmenšení pro autodráhové modely SRC (slot racing cars) je "1:32 scale", v anglosaských zemích uváděné také jako Gauge 1 a v německy hovořících zemích pak SPUR 1.

Mimo autodráhového závodění (ale také sběratelství SRC) je toto měřítko ideálním doplňkem modelové železnice, a to v tom smyslu, že je možné vedle sebe postavit nákladní i osobní vůz, užitkové automobily, zemědělské stroje a traktory i figurky - miniaturní lidské postavy. 

Přitom lze vybírat z kovových (diecast) a plastikových nebo odlévaných (resin) modelů a maket a nad to ještě lze volit mezi hotovými modely a stavebnicemi. To vše v širokém výběru dle kvalty provedení detailů a tedy i ceny. Protože je nyní měřítko 1:32 (také 1/32) na malém "výsluní" a po letech se nyní objevují jak reedice starších modelů, tak i úplně nové konstrukce a nová témata, a protože FAROfactory vyrábí také "muzejní", bezmotorové makety 1:32, přináší výstava v nezbytné zkratce pohled na téměř 60 let historie 1/32, Gauge 1 a SPUR 1.

Modely pochází ze soukromé sbírky, z archivu FARO a se sbírky FAROfactory Collection 1/32. Na výstave jsou představeny také novinky sezóny 2016 a 2017.

Fyzicky největším exponátem je skutečná formule

 

Jedná se o vůz Gloria C8F - výrobce Gloria Cars, Itálie. Má trubkový rám s voštinovou výplní, karbonový crashbox. Motor YAMAHA FZ-1, objem 1000 cm3, šesti stupňovou automatickou převodovku, diferenciál Torsen.

 

 

 

 

 

 

Hmotnost vozu je 415 kg a zapůjčil jej vlastník - FormulaStar Klub v AČR, který charakterizuje špičkový tým, profesionální přístup, obrovské zkušenosti a v neposlední řadě pečlivá výchova mladých talentů - závodníků, od motokáry po formuli, od mistra ČR pro mistra Evropy. Tak by bylo možno stručně představit práci pana Josefa Křenka, majitele a šéfa Křenek Motosport. V programu Junior Star v roce 2017 určitě zazáří i patnáctiletý Petr Semerád... Na projektu Junior Star se podílí také Automotoklub Most v AČR a FormulaStar Klub v AČR.

text a foto: Roman Kysela FAROfactory s.r.o.