PRAKTICKÉ RADY

Praktické informace

 • Návštěva expozice zabere zhruba 2 až 4 hodiny.
 • Případná omezení otevírací doby z důvodů pronájmu prostor expozice jsou vždy uvedena alespoň s týdenním předstihem bannerem na hlavní stránce webu.
 • Království pravidelně zavírá své brány jen 4 dny v roce, a to pravidelně 24. prosince, 25. prosince, 31. prosince a 1.ledna.
  Během státních svátků i prázdnin máme otevřeno od 9:00 do 19:00.
 • Každý návštěvník v expozici je povinen respektovat a chovat se v souladu s Provozním řádem Království železnic. Jeho tištěná kopie je k dispozici před vstupem do expozice.

Bezbariérový přístup

 • V prostoru prodejny vstupenek (úroveň chodníku) je k dispozici osobní výtah, který je určen výhradně pro potřeby návštěvníků s pohybovým omezením, upoutaným na vozík a pro maminky s kočárky. Výtah slouží k pohybu uvedených skupin návštěvníků mezi 1.NP, 1. PP a 2. PP.
  Kolejiště v 1. PP jsou vyvýšena s pochozí lávkou ve výšce cca 2 schodů. K dispozici je nájezdní rampa, s jejímž přistavením asistentům návštěvníků – vozíčkářů pomůže náš personál. Druhé podzemní podlaží je zcela bezbariérové a pro návštěvníky s pohybovým hendikepem jsou právě v tomto podlaží také k dispozici toalety. Osobní asistenti návštěvníků ZTP/P mají vstup do Království železnic zdarma.

Upozorňujeme návštěvníky, kteří využívají invalidní vozík, že některé moderní elektrické vozíky s bateriemi, u nás bohužel mohou být překážkou. Budova byla postavena před 15 lety a vnitřní výtah je pro takové vozíky příliš úzký. Vzhledem k váze vozíku s bateriemi nědy není možné zvolit náhradní řešení, kdy by náš personál takového návštěvníka snesl do 2.PP po schodech. Variantou je pak pouze přesun výtahem v pasáži a vjezd do -2PP servisní chodbou. Před zakoupením vstupenek proto doporučujeme ověřit, zda bude možné využit vnitřní výtah. Pokud ne, prosíme, raději předem požádejte o konzultaci vedoucího expozice.

Dětské kočárky

S kočárkem do Království železnic není problém. Lze využit výtah, který vás zaveze do prvního i druhého podzemního podlaží. V prvním podlaží můžete odložit kočárek u šaten nebo v místech stanovených zaměstnancem stojící u vstupu. Druhé podlaží je zcela v pohybu neomezené.

Přebalovací pult

Přebalovací pult najdete ve druhém podzemním podlaží na toaletách pro vozíčkáře, z důvodu prostoru a zachování soukromí. Hygienickou a měkkou podložku si před použitím vyžádejte v kanceláři u vedoucího provozu.

Jídlo a pití

V Království železnic není povoleno pohybovat se s jídlem či pitím u samotných modelových kolejišť. Máme k dispozici dvě relaxační zóny i dostatek míst k posezení, kde se je možné se občerstvit. V expozici jsou instalovány jídelní a nápojové automaty třetí strany. Pokud vám jejich nabídka nevyhoví, lze využít široké nabídky restaurací a kaváren v docházkové vzdálenosti (cca 150 m). V případě, že si přejete vzdálit se na oběd mimo Království železnic, stačí se jen domluvit s personálem a poté se můžete vrátit zpět. Zakoupená vstupenka platí po celý den.

Máte-li u sebe velký batoh či jiné objemné zavazadlo, budete personálem požádáni o jeho uložení do uzamykatelných skříněk u vchodu do expozice.

Fotografování a natáčení v expozici

Pořizování fotografií nebo videozáznamů pro soukromé účely je zcela neomezeno.

Návštěva expozice se psem není možná. Připuštěny jsou tyto výjimky:

 • Asistenční psi pro návštěvníky se zrakovým či  jiným omezením,
 • malá plemena (po celou dobu návštěvy ve schránce),
 • malá plemena, která jsou majiteli po celou dobu návštěvy na vodítku a nesena majitelem na rukou, příp. v kabelce či jiné tašce.

Prosíme, vždy zvažte, jestli skutečně musíte psa vzít s sebou. Expozice je sice rozlehlá, avšak v suterénních prostorách, kde se dětský smích a křik rozléhá, děti pobíhají sem a tam. Návštěva může být pro pejsky stresující.