Továrna firmy Jablonex

Továrna firmy Jablonex

Ne náhodou je Jablonecko v knihách historiků označováno jako kraj skla a bižutérie.Tato dvě průmyslová odvětví ovlivnila historii tohoto kraje a nesmazatelným způsobem vytvářela jeho podobu.

Roku 1892 si nechává jablonecký rodák Daniel Swarovski patentovat zařízení na broušení krystalu. Roku 1896 bylo v Jablonci ustanoveno Grémium exportérů, které sdružovalo 110 výrobců bižutérie a skla. (Po 1.světové válce už jich bylo více než 600 !) V tomto roce již sídlí v Jablonci 136 exportních domů, které vyvážení bižutérii do celého světa. Z Jablonce se stává světové centrum bižutérie.

Na troskách sklářské a bižutérské výroby po 2. světové válce vzniká v roce 1952 společnost Jablonex, která úspěšně navazuje na slavnou tradici exportních domů. V roce 1993 je v Jablonci nad Nisou založena Česká mincovna (jako samostatná divize tehdejší Bižutérie a.s.), která je jako jediná v zemi oprávněná razit mince pro Českou republiku. V roce 2005 se jednotlivé společnosti spojují v jeden celek – Jablonex Group.