Středočeský kraj

Středočeský kraj

Středočeský kraj zabírá prostor o rozloze 132 m2 a uvidíte na něm více než 3000 nejrůznějších figurek a 330 metrů kolejí, kde jezdí 14 vlakových souprav.

Střední Čechy plné života i historie

Ve Středočeském kraji návštěvníci uvidí automobilky Škoda a TPCA a také historické dominanty – hrady Karlštejn, Křivoklát a Kokořín. Krajinu dále obohacuje pohled na vodní díla – Vranovskou a Štěchovickou přehradu, která je nepřehlédnutelnou dominantou soutoku Vltavy a Sázavy. V brdských lesích návštěvníky čeká v realitě i neexistující americký radar.

Kulturní zážitek nabízí hora Blaník s pravidelným koncertem nebo muzeum vojenské techniky v Lešanech. Středočeský kraj je plynule spojen s Prahou a důležité tratě vedou přímo do metropole.

Dominanty Středočeského kraje

Karlštejn

Karlštejn - Středočeský krajMarkéta jela s třídou na Karlštejn, hrad asi 30 km od Prahy, v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Už věděla, že Karlštejn je středověký, gotický hrad. Paní průvodkyně jim ale řekla, kdy přesně byl položen základní kámen – 10. června roku 1348. Říkala také, že Karlštejn je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku, a od roku 1962 je národní kulturní památkou.

Kokořín

Kokořín - Středočeský krajNež Eliška zamířila s rodiči na hrad Kokořín, rozhodli se prohlédnout si ještě okolí. Kokořínsko je od roku 1976 chráněná krajinná oblast. Jsou pro ni charakteristické různé pískovcové útvary, vysoká lesnatost a samozřejmě také hrady Kokořín a Houska. Po návštěvě pískovcových skal nad Kokořínským dolem vyrazili tedy společně na hrad Kokořín.

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát - Karlovarský krajHrad Křivoklát je jeden z nejvýznamnějších a nejstarších středověkých hradů českých knížat a králů.. Hrad vznikl ve 13. století na místě staršího hradu, zmiňovaného poprvé v roce 1190. Hrad přestavěl a rozšířil Přemysl Otakar I. Stavební práce zde pokračovaly i za vlády jeho syna Václava I. V 1. polovině 13. století se stal jedním ze sídelních hradů českých králů. Často zde pobýval Václav I. i Přemysl Otakar II., dětství zde prožil i Karel IV., tehdy ještě jako Václav. Roku 1471 nechal nově zvolený král Vladislav II. Jagelonský hrad vykoupit a pozdně goticky přestavět. Tehdy hrad získal podobu, v níž se v hrubých rysech dochoval dodnes. V roce 1929 prodal Max Egon Furstenberk Křivoklát Československému státu. Na hradě najdeme řadu cenných, pozdně goticky upravených prostor.

Automobilka Škoda

Automobilka Škoda - Středočeský krajRomanův tatínek je automechanik, a často bere Romana s sebou do dílny. Minulý víkend si dokonce společně udělali výlet do automobilky Škoda, kde pracuje tatínkův kamarád, pan Brzda. Škoda Auto je největší česká automobilka, je následníkem společnosti Laurin & Klement.  Ta byla založena v roce 1895, a od roku 1990 je Škoda Auto součástí Volkswagen Group. Výrobní závody jsou v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí, ale také v zahraničí – na Slovensku, v Rusku, Indii a Číně.

Středočeský kraj – model železnice v číslech

  • Znázorněná plocha – 132 m2
  • Délka kolejí – 330 metrů
  • Počet statických aut – 410
  • Počet vlakových souprav – 14
  • Počet svítících lamp pouličního či staničního osvětlení – 647
  • Počet figurek – 3330
  • Počet stromků – 3260