Hlavní město Praha

Hlavní město Praha

Hlavní město Praha zabírá prostor o rozloze 65 m2 a uvidíte na něm více než 1600 nejrůznějších figurek a 165 metrů kolejí, kde jezdí 7 vlakových souprav.

Hlavní město Praha – pupek Evropy na dlani

Nad Prahou se vypíná Žižkovská televizní věž a o pár metrů dál Pražský hrad. Centrem je přirozeně Hlavní nádraží, z nějž vlaky jedou do Kolína, do Děčína a Ústí nad Labem i do Plzně. Jistě zaujme také Vozovna Střešovice a funkční tramvajový provoz v oblasti Smíchova. Centrem provozu pohyblivých automobilů jsou přirozeně dálnice D1 a D5, ze kterých najíždí autobusy na ÚAN Florenc.

Dominanty Prahy

Pražský hrad

Pražský hrad - Hlavní město PrahaPražský hrad byl kolem roku 880 založen knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Podle Guinessovy knihy je Pražský hrad největším hradním komplexem na světě, jehož rozloha má až 70 000 m2.

Do objektů Pražského hradu, které můžeme navštívit patří: Starý královský palác, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, Obrazárna Pražského hradu, Prašná věž, Katedrála sv. Víta, Rožmberský palác a Velká jížní věž katedrály. Probíhá zde také slavnostní střídání stráží, a to ve 12.00 hodin na 1. nádvoří a právě to návštěvníkům dodá tu správnou atmosféru. Při návštěvě Hradu lze samozřejmě využít k prohlídce i profesionálního průvodce, který vám poskytne veškeré základní a důležité informace týkajícího se objektu Pražského hradu.

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna - Hlavní město PrahaV centru Prahy se rozprostírá vysoký kopec Petřín. Po strmých i mírnějších cestičkách si tam můžeme vyrazit na příjemnou procházku. Zejména když kvetou stromy, je to velmi půvabné místo, kde si rády dávají dostaveníčko zamilované páry. Pro lenochy je možné vyjet na kopec v kabině lanovky – platí zde běžný lístek do městské hromadné dopravy. Kdysi dávno, vedle kostela svatého Vavřince, zde bývalo popraviště. Dnes tu ale najdeme příjemnější atrakce - například zrcadlové bludiště, Štefánikovu hvězdárnu nebo rozhlednu. Petřínská rozhledna je vysoká 63 a půl metru a uvnitř ní je schodiště s 299 schody. Její stavba byla inspirována Eiffelovou věží v Paříži. Za slunečného počasí je z ní možno dohlédnout až na Říp nebo do Krkonoš.

Vyšehrad

Vyšehrad - Hlavní město PrahaDalším čarokrásným místečkem na procházky v Praze je Vyšehrad. Je zde kostel sv. Petra a Pavla, vedle něhož leží národní hřbitov Slavín, kde jsou hroby významných českých osobnosti. Vzhledem k vysoké poloze je z Vyšehradu kolem dokola nádherný výhled. Ve velikém parku se můžeme podívat na spoustu zajímavých míst - je tu galerie, Gotický sklep, Cihelná brána, Staré Purkrabství a také Letní scéna - amfiteátr, kde se hrají v sezóně různá představení.

Vyšehrad byl postaven jako opevnění na skále nad Vltavou - podle pověstí knížetem Krokem. Další pověstí související s Vyšehradem, kterou spoustu dětí i dospělých zná, je pověst o Horymírovi a jeho koni Šemíkovi. Horymír byl na Vyšehradě uvězněn a poslední přání před smrtí bylo svézt se na svém koníkovi - s tím pak přeskočil hradby rovnou do Vltavy a zachránil si tak život.

Pivovar Staropramen

Pivovar Staropramen - Hlavní město PrahaKdyž má tatínek chuť dát si k posezení u fotbalu v televizi pivečko nebo maminka si chce pochutnat na osvěžujícím ovocném pivu v různých příchutích, mohou si pro ně dojet na Smíchov do pivovaru Staropramen v jakýkoliv den - a to i večer. Funguje tu totiž Pivní pohotovost, ve které se kromě piva dají půjčit i různé věci na oslavy, například gril. Pivovar Staropramen je jedním z největších v České republice a pivo se z něj dováží do mnoha zemí na světě.

Závodiště Velká Chuchle

Závodiště Velká Chuchle - Hlavní město PrahaRodinka Kobylkova si vyrazila jedno nedělní odpoledne na závody koníků ve Velké Chuchli. Z pražského Hlavního nádraží se svezli vláčkem do stanice Velké Chuchle, kde popošli jen pár metrů, protože závodiště je hned naproti zastávce. Dostihy se zde konají pravidelně téměř každé nedělní odpoledne od dubna do října už od roku 1906.

Hlavní město Praha – model železnice v číslech

  • Znázorněná plocha – 65 m2
  • Délka kolejí – 165 metrů
  • Počet statických aut – 204
  • Počet vlakových souprav – 7
  • Počet svítících lamp pouličního či staničního osvětlení – 323
  • Počet figurek – 3330
  • Počet stromků – 1630

Model Prahy

Urbanistiký model PrahyNavštivte jedinečný urbanistický model Prahy v měřítku 1:1000, který je k prohlédnutí v rámci prohlídky Království železnic. Model je vystaven ve spolupráci s hlavním městem Prahou a je možné navštívit ho i samostatně. Rozsah modelu pokrývá kromě historického jádra i podstatnou část zastavěného území města a jeho dnešní rozměr je úctyhodných 115,5 čtverečních metrů, které představují 11 812 hektarů ve skutečnosti. To je jako plocha pokrývající 23 625 fotbalových hřišť! Podle našeho modelu se téměř třicet let posuzoval rozvoj města a umístění nových staveb v Praze.

 

Body zájmu