Modelová železnice

Pro prehrani filmu potrebujete Flash Player.
Modelová železnice přitahuje nejen děti, ale také dospělé. Modelových železnic najdeme nejen u nás mnoho. Máme však jednu raritu. Království železnic na pražském Andělu je největší modelovou železnicí ve střední Evropě a plánuje se model celé České republiky. Stále přibývají nové části a brzy jsme se stali jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Prahy - v roce 2015 tuto unikátní expozici shlédlo téměř čtvrt milionu návštěvníků! 

Uvidíte něco, co jste ještě neviděli! Nyní je vymodelováno celkem 6 krajů s neuvěřitelnými detaily, okolím a plně funkčním provozem a také interaktivní tlačítka pro spouštění akcí v modelech. Na rozdíl od jiných menších modelů nabízí Království železnic plně pohyblivý vlakový i automobilový provoz a pravidelné střídání dne a noci.

Modely železnic v té nejrealističtější podobě

Království železnic Vám předvede modely železnic ve skutečně reálné podobě. Od dubna tohoto roku je možné se podívat na dva nové segmenty  – Středočeský kraj a Prahu v měřítku 1:87. Celkem přibylo 197 m2 nových kolejišť, na kterých spatříte celkem 21 vlakových souprav v realistickém provedení. A to včetně krajiny, elektrifikace, okolních prvků, nádraží, návěstidel, atd.

Novinkou je také zpracování pražského metra s pojízdnou soupravou. Model Středočeského kraje nabízí např. Karlštejn, Křivoklát a Kokořín a také automobilku Škoda. Dále například Vranskou přehradu a horu Blaník s koncertem. Všechny prvky jsou naprosto realistické – od elektrifikačního vedení, silnice, řek, okolní krajiny, staveb až po hrady či tramvajové zastávky.

Nápad největší modelové železnice

Nápad k tomuto vybudování největší modelové železnice s cílem modelu celé ČR, se zrodil v dětském věku Matěje Horna. Od roku 2008 počalo shánění prostor pro tuto expozici a celá realizace unikátního železničního díla. Království železnic bylo pro první návštěvníky otevřeno již po 7 měsících, tedy v červenci 2009. Samozřejmě za tím stála neuvěřitelná práce a maximální nasazení a nadšení všech zúčastněných. Cílem celého projektu je však vystavět modelovou železnici celé ČR na ploše cca 900 m2. To se předpokládá dle plánů do konce roku 2015.

Modelová železnice Praha je unikátním dílem a nemá konkurenci

Tato pražská modelová železnice nemá konkurenci ve střední Evropě. Praha je jedním z nejpropracovanějších modelů včetně okolní zástavby. Centrem je Hlavní nádraží. Zaujme také Vozovna Střešovice a plně funkční model tramvajového provozu ve Smíchově.

V modelu nechybí ani provoz na dálnici D1 a D5 a k tomu všemu jsou k vidění modely autobusů na Florenci. Modelová železnice Praha je tak vypracována opravdu do nejrealističtější podoby, jako byste měli Prahu na dlani. Modelové zpracování Prahy tak navazuje i na další expozici – urbanistický model Prahy a Šípův papírový model Prahy.

Železnice, modely v Království železnic nadchnou také interaktivitou

Království železnic nejsou jen do posledního detailu propracované modely železniční sítě včetně okolní zástavby a provozu, ale nabízí také interaktivní tlačítka. Jsou umístěna podél kolejišť a spouští nějakou akci, například zobající slepice, rozjezd místního pendlu na vesnici či soupravy metra.

Dále celou scénu doplňují figurky zobrazující celou řadu životních situací včetně např.  populárních scének českých filmů. Za pozornost samozřejmě stojí i další doplňující výstavy. To musíte vidět na vlastní oči.

Pojďme se podívat, co vše v řeči čísel zpracování Prahy a Středních Čech v Království železnic nabízí:

  • 495 metrů kolejí a 192 metrů silnic
  • 4990 stromů
  • 907 kusů nádražních a pouličních lamp
  • 350 osobních a 224 nákladních aut
  • více než 5000 figurek
  • nyní je v provozu expozice 550 m2
  • v plánu je celkově 900 m2 expozice celé ČR
  • kompletní zpracování 5 krajů v ČR

Tato modelová železnice nemá obdoby. Nejdetailnější zpracování železničního provozu včetně okolní krajiny. Je to nejúžasnější svět modelové železnice, který nadchne nejen milovníky železnice. Je to expozice, která nemá v modelové železnici konkurenci v celé střední Evropě. Je to unikátní počin, přijďte se přesvědčit sami!

Modelová železnice Smíchov

Právě Smíchovem začala historie a otevření Království železnic. Dne 1. 7. 2009 byla otevřena první část o rozloze 115 m2 na Smíchově. Právě tento první úsek představuje ukázku všech použitých technologií, které jsou a dále budou použity v celé expozici. Zde to vše začalo a celá expozice se začala v pravidelných intervalech rozrůstat o další kraje. Výstavba modelů jednotlivých krajů trvá několik měsíců i přes intenzivní práci.